Didgaheno.ir | Fa | En | Login        
قسمت سی و سوم - بدرود شهر باران


17 دی 1393


  بدرود شهر باران


قسمت  سی و  سوماستاندار گفتند: " چنان که می‌دانید شرایط بانک ملی پیش از این که شما به این استان بیایید بسیار نامطلوب بود و انتظار ورود مدیر بعدی را می‌کشیدیم تا شرایط را بهبود بخشد " و سپس پرسیدند: " یادتان هست در جلسه‌ی سه‌نفره آقای صدقی، شما را به من معرفی کردند؟ من اولین بار شما را در آن جلسه ملاقات کردم و صادقانه بگویم زمانی که چهره جوانتان را دیدم دلم فرو ریخت و تا حدی ترسیدم. با خود گفتم خدایا بانک ملی استان با این همه مشکلات و درگیری‌های داخلی روبه‌رو است و ایشان با این سن و سال کم چگونه می‌تواند از عهده این مشکلات برآید؟ چگونه می‌تواند این بحران‌ها را مدیریت کند؟ اعتراف می‌کنم نگران شده بودم. بسیار زیاد ".
استاندار ادامه دادند: " ولی بعد از سپری شدن دو، سه ماه شرایط زیر و رو شدند. دگرگون شده و بانک ملی استان بدل به یکی از بهترین دستگاه‌های اداری و بانکی شد. نارضایتی‌ها به حداقل کاهش یافتند و میزان رضایتمندی بالا رفت. کارها روان شدند و مشکل مردم استان و البته چالش‌های ما کمتر و کمتر شدند. " ایشان افزودند: " من این مطلب را در غیاب شما بارها در جلسات خصوصی و عمومی زیادی مطرح کرده‌ام. گفته‌ام که شما به چه صورتی بانک ملی را سامان بخشیدید. " طرح این مسائل از زبان آقای استاندار برایم تازگی داشت و بر انگیزه‌ام افزود تا با شور بیشتری در خدمت بانک فعالیت کنم. مجدداً از حسن نظر استاندار تشکر کرده و گفتم: " بی‌تردید اگر موفقیتی کسب شده برتافته از یاری خداوند، حمایت شما و اعتماد همکاران بوده. " و اشاره کردم: " بنده هم که در این مدت کوتاه در کنار شما بودم از جنابعالی نکات پرشماری آموختم که مهمترین آن تواضع و فروتنی بوده. من هرگز اخلاق والا و پسندیده شما را فراموش نخواهم کرد. هیچ‌وقت ".
فضای بسیار محبت‌آمیز و عاطفی بین ما حاکم شده بود. فضایی که حال و هوایش هنوز جایی در دل و ذهنم دارد. از ایشان خداحافظی کرده و بیرون زدم. در حالی که دوستی ما تا به حال ادامه یافته. ایشان چندماه پس از رفتنم به عنوان استاندار، عازم استان سمنان شدند و سپس عنوان معاون انتظامی و امنیتی وزیر کشور را گرفتند. مسئولیتی که تا همین اواخر بر عهده ایشان بود. خبر رفتنم به سرعت بین همکاران و مشتریان پیچید. پیچید و پی‌درپی با این سؤال مواجه شدم چرا می‌روید؟ چرا اینجا را ترک می‌کنید؟‌ چرا؟ چرا؟ ... در پاسخ به همان الطاف و ابراز محبت‌ها تشکر می‌نمودم. تشکر نموده و تکرار می‌کردم مدیریت این بانک اینچنین تشخیص داده و چاره‌ای جز پذیرفتن نداشته‌ام.
براي مراسم توديع و معارفه جانشينم، عضو ديگر هیأت‌مدیره يعني آقاي دکتر پاشايي‌فام تشريف آورده بودند که  بعدها معاون رئيس کل بانک مرکزي و سپس مديرعامل بانک سپه شدند. ( در عكس دكتر پاشايى فام نفر دوم از چپ )آقاي پاشايي‌فام در مراسم توديع و در سالن اجتماعات بانک که مملو از همکاران، مشتريان و مقامات استاني بودند گفتند: « تا همین پارسال شکایات پرشماری از بانک ملی استان راهی مرکز می‌شدند. شکایات و گزارش‌هایی حاکی از درگیری‌ها، نابه‌سامانی‌ها و اختلاف‌ها» و افزودند:‌ «دامنه بحران‌ به حدی رسیده بود که در مرکز همه قطع امید کرده بودیم. بانک ملی گیلان در کشور رتبه یکی دو مانده به آخر قرار داشت و همه چیز نومید کننده بودند. » آقاي پاشايي‌فام ادامه دادند: «اما اکنون بانک ملي گيلان يکي از بهترين ادارات بانکی به شمار می‌رود.» سپس به ضرورت انتقال من به تهران و اينکه تصميم بر استفاده از يک مدير صفي در ستاد گرفته شده اشاره کردند.سپس نوبت به من رسید تا از پشت تریبون برای آخرین بار با همکاران و مردمان خوب گیلان حرف بزنم. گفتم:‌  « تا بحال در مراسم توديع زيادي شرکت کرده و معمولاً علاقه و تمايلي به ارائه گزارشات عملکردي و ارائه اعداد و ارقام نداشته‌ام. بنابراین اینجا هم از این موضوع صرف‌نظر کرده و به مطلب دیگری اشاره می‌کنم.» و ادامه دادم:    «به نقل از کنفسیوس در اشاره به برنامه‌ریزی آمده اگر برنامه و محصول کوتاه‌مدت مورد نظرتان است برنج بکارید. اگر برنامه و محصول ميان‌مدت مدنظر شما است درخت بکاريد. اما اگر به دنبال حاصل برنامه و محصول بلندمدت هستید انسان تربیت کنید. مردمان را آموزش دهید.»
سپس رو به عضو هيأت‌مديره گفتم جناب آقاي دکتر پاشايي‌فام، اعتراف مي‌کنم من همه اين‌ها را، همه اين مطالبي که کنفسيوس گفته را در استان گيلان يافتم. جایی که در شاليزارهایش برنج مي‌کارند. جنگل‌هاي گيلان درختان پرشماری دارد و از آن مهمتر انسان‌هاي اهل فرهنگ، استان را فراگرفته‌اند. حالا در شرایطی این استان را ترک می‌کنم که دوستان پرشماری چه میان همکاران و چه میان مردمان مهربانش یافته‌ام. آن‌چه برایم سرمایه و ره‌توشه‌ی گرانقدر به شمار می‌رود. »
رسانه‌ها و جرايد از موضوع انتقالم باخبر شده و در گزارشات خبري و سرمقاله‌ها به مسئولين استان تاخته بودند چرا اجازه مي‌دهيد مديران موفق، استان را ترک کنند؟ همچنين به مرکزنشينان هم تاخته بودند چرا با جمع کردن مدیران موفق و با تجربه در مرکز، پايتخت را روز به روز فربه‌تر و استان‌ها را روز به روز فقيرتر مي‌کنيد.
هر کسي از زاويه ديد خود به موضوع نگريسته و قضاوت کرده بود. اما آنچه براي من اهميت فراوانی داشت سپري کردن دوران خوب و فراموش‌نشدني با مردمان فهيم گيلان بود. دوراني هر چند کوتاه اما ماندگار.

برای مشاهده عکس های مربوط به استان گیلان اینجا را کلیک کنید .


قسمت سی ودوم
قسمت سی چهارم  ارسال نظر

ايميل :     
وب سايت :  
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 


 
نظرات ارسالی
جناب محموديان با تشكر ، من در خدمت تان هستم ارسال فرمائيد تا مطالعه كنيم . موفق باشيد .
حسين زاده     وب سایت:

با سلام ...ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت میلاد با سعادت بهانه هستی خاتم الانبیا حضرت محمد صل الله علیه و آله وسلم و همچنین میلاد فرخنده حضرت امام جعفرصادق علیه السلام خدمت شما و همه مخاطبان و همکاران گرامی ،جناب آقای حسین زاده عزیز پس از خواندن مطلب اخیرتان ناخوآگاه به یادخاطره دیدار با شما در اولین همایش وبلاگ نویسان در تالار آجودانيه افتادم ،دیداری که برای من فرصت مغتنمی بود تا گزارش تحقیقی که در خصوص عوامل موثر بر کاهش رضایت شغلی کارکنان بانک ملی تهیه نموده بودم را تحویل شما دهم تحویل شما دهم چرا که در استان مورد بی توجهی واقع گردید.تحقیقی که پشتوانه سابقه خدمتی بیست ساله در نتیجه ارتباط نزدیک با تک تک همکاران بواسطه اشتغال در بخش انفورماتیک و مراجعه حضوری به کلیه شعب تحت پوشش اداره امور و استفاده از صحبت ها و گلایه های همکاران شاغل از طریق ارتباطات افقی سازمان غیر رسمی که در طی سالهای متمادی بدست آورده بودم را داشت ، نمی دانم شما آنرا مطالعه نمودید یا خیر ولی در کمتر از یک ماه نامه ای از اداره کل تحقیقات وقت بانک به دستم رسید که ضمن تقدیر مقرر گردید نتایج کاربردی طرح مذکور در زمینه های مرتبط مورد استفاده قرار گیرد. هم اینک پس از دو سال بسیار خوشحالم که بسیاری از کاستی ها و عوامل موثر بر کاهش رضایت شغلی همکاران مرتفع گردیده که مجال بحث در مورد آنها نیست ولی مشکلاتی هنوز وجود دارد که اگر صلاح دانستیدو اجازه فرمودید از طریق ایمیل برایتان ارسال خواهم نمود.پایدار و موفق باشید
محمدرضا محمودیان     وب سایت: http://bmik.blogfa.com/

جناب آقاى وثوقى ضمن تشكر از ابراز محبت تان ، هم چنان كه گفتيد مرحوم زربخش انصارى كه اخيرا ً ما را ترك گفته و به دنياى باقى شتافتند شخصيت والا ، فهيم و دوست داشتنى داشتند و من خاطرات بسيار خوبى از ايشان دارم كه هيچ وقت فراموش نخواهم كرد ، خدا رحمتشان كند .
حسين زاده     وب سایت:

با سلام خدمت شما جناب حاج آقا حسین زاده من مطالب بسیار آموزنده و ارزشمند شمارا دنبال میکنم و کلاس درسی است برای ما همکاران تا از تجارب مدیران موفقی چون شما بهره بگیریم. در این عکس که در صفحه خودتان منتشر کرده اید من چهره آقای زربخش انصاری از بازرسان امور شعب گیلان دیدم که بسیار شخصیتی دوست داشتنی و محترم بودند که متاسفانه چندی پیش در اثر بیماری از بین ما رفتن روحشان شاد و یادشان گرامی باد. خداوند به شما و خانواده محترمتان سلامتی و طول عمر پر برکت بدهند.
هادی وثوقی     وب سایت: bmi3981.blogfa.com

جناب عبدالهى عزيز ، ابراز محبت هائى كه در مورد اين خدمت گذار كوچك تان داشته ايد حاكى از بزرگ منشى شما و همكاران گرانقدرم بوده و من خود را لائق آن ها نمى دانم . اما آنچه كه مى توانم بگويم آن است كه همه ما مديون بانك و مشتريان وفادار و متعصبش هستيم ، هستيم وبه آن ها افتخار مى كنيم . بنابر اين تا آن جائى كه امكان پذير است بايد به ايشان خدمت كرد و باقى قضيه در دستان خداى بزرگ است و هر آنچه او مصلحت داند آن خواهد شد . همت و سوز دل تان را قدر مى نهم و براى شما و همه همكارانم آرزوى سرافرازى و سربلندى دارم .
حسين زاده     وب سایت:

باسلام خدمت اقای حسین زاده .اونروز که در وبسایت تابناک نگاه میکردم نوشته بود منتظر خانه تکانی بانک ملی باشین .اقای حسین زاده دلم شور میزنه شما بازنشسته بشین و از هیات مدیره خداحافظی کنین .خیال مارو راحت کنین که اینطور نباشه اقای حسین زاده.تا حالا سنگ صبور همکارا بودین .خدا شمارو همیشه واسه این موسسه حفظ کنه .روزی نیست که به وب سایت شما سرنزده باشم .روزی که به استخدام بانک ملی دراومدم شمارا شناختم ..براتون مطالب مینوشتم .روزی از دفترتون باهام تماس گرفتند خوشحال بودم به خودم گفتم دست این مدیر را باید بوسید .به سربازان این بانک همیشه ارزش قائل هستین.تجربه های شما رو همیشه اویزه گوشم میکنم همیشه توی شعبه از تجربیات شما به همکاران میگم تا رهنمود اندیشه ها و افکارخود قراردهیم.در این بانک بزرگ همت و خوشبینی بیشتر از سایر موارد ضروری است.افتخار ماست که برای اعتلای نام بانک ملی و ارتقای جایگاهش بیش از پیش بکوشیم.ما همه همکاران شعبه اذرشهر از زحمات بی دریغتان سپاسگذاریم.درپناه حق
مصطفی عبدالهی     وب سایت:

جناب محمد حسن ، شما لطف داريد ممنونم .
حسين زاده     وب سایت:

‏ جناب‏ ‏آقای‏ ‏حسین‏ ‏زاده‏ ‏،‏ ‏تنها‏ ‏برای‏ ‏این‏ ‏قسمت‏ ‏از‏ ‏مطالبتون‏ ‏چنین‏ ‏میتوان‏ ‏نوشت‏ ‏که‏ ‏‏:‏ ‏توانمندی‏ ‏در‏ ‏جنگیدن‏ ‏با‏ ‏آدمها‏ ‏نیست‏ ‏،‏ ‏در‏ ‏فهمیدن‏ ‏و‏ ‏درک‏ ‏کردن‏‏ ‏‏آنهاست.‏ ‏ و‏ ‏بیدرنگ‏ ‏جنابعالی‏ ‏تمامی‏ ‏این‏ ‏خصوصیات‏ ‏ارزشمند‏ ‏‏را‏ ‏‏دارا‏ می‏ ‏‏باشید‏ ‏که‏ ‏اینگونه‏ ‏و‏ ‏در‏ ‏تمامی‏ ‏شرایط‏ ‏سخت‏ ‏موفقید‏ ‏.‏ ‏همیشه‏ ‏پایدار‏ ‏و‏ ‏موفق‏ ‏باشید‏ ‏.‏ ‏
محمد‏ ‏حسن     وب سایت:

© Copyright 2011. All right reserved. تمامی حقوق متعلق به این سایت برای محمد رضا حسین زاده محفوظ می باشد.