Didgaheno.ir | Fa | En | Login        
برای مردمان غزه


1 امرداد 1393برای مردمان غزه

 

در ژانویه 2009 برابر با دی‌ماه 1387 جنگ معروف 22 روزه رژیم صهیونیستی اسرائیل با فلسطینیان غزه در گرفت. المرت نخست وزير و ايهود باراك وزير دفاع دستور یورش همه‌جانبه از زمین و دریا و هوا بر علیه مردم بی‌دفاع غزه را صادر کردند. عملیاتی که اسرائیل نام "سرب گداخته" بر آن‌ نهاده بود.
نتیجه آن عملیات، هزاران نفر کشته و زخمی از مردم غزه بود .خشم جهانیان بر علیه رژیم صهیونیستی برپاخواست و در نهایت مجبور شد پس از 22 روز تن به آتش‌بس دهد.
در آن روزها به پاس همدردی با قربانیان غزه یادداشتی نوشتم. یادداشتی که در شماره 148 نشریه بانک ملی  به چاپ رسید. اکنون می‌خواهم آن یادداشت کوتاه را در اینجا باز نشر دهم. اما آنچه که مرا بر آن داشت تا آن نوشته را دوباره در اینجا و در چنین روزی بازنشر دهم، عکس و خبری بود که چند روز پیش در سایت‌های خبری شاهدش بودم!

 


" ... آلن سورنسن خبرنگار دانمارکی در توضیح عکس نوشته است:
سینما سدروت. اسرائیلی‌هایی که در شهر سدروت برای تماشای تازه‌ترین رویدادهای غزه با خود صندلی آورده و روی تپه اي جمع شده‌اند. با شنیدن صدای انفجارها دست می‌زنند. یکی از خانم‌های اسرائیلی در مصاحبه گفته است، ... حالا دیگر از تلویزیون نمی‌بینیم. اینجا جلوی چشممان زنده می‌بینیم..."
آدمی باید خیلی قساوت قلب داشته باشد تا به طور زنده، کشته شدن هم‌نوعان خود را تماشا کند. تماشا كند و لذت ببرد.
کاری به این ندارم که این دور از جنگ را چه کسی یا کسانی و کدام طرف شروع کرد. آنچه که دردناک است کشته شدن مردم بی‌دفاع به ویژه کودکان معصوم و زنان بی‌پناه است. کشتاری که این بار به دستور نتانیاهو انجام می‌گیرد.
به احترام قتل‌‌عام شدگان غزه و برای همدری با آنان، یادداشت اشاره شده را در اینجا با هم می‌خوانیم:


 


اصحاب  اخدود   1

1- مفسران و مورخان در تفسیر آیاتی از سوره بروج آورده‌اند که: «ذونواس» آخرین پادشاه حمیر – قبیله‌ای معروف در یمن – به آئین یهود درآمد و قبیله حمیر نیز از وی پیروی کرده و به دین یهود گرویدند.   بعد از مدتی به او خبر دادند که گروهی از مردم در سرزمین نجران- شمال یمن- هنوز به آئین مسیحی هستند. مسلکان و اطرافیان ذونواس او را تحریک کردند که مردم نجران را مجبور به پذیرش آئین یهود کند. او به سوی نجران لشکرکشی کرد و مردمان آنجا را جمع کرده، اصرار نمود که آئین یهود را پذیرا شوند. ولی آنان- مردم نجران- خودداری کرده و حاضر شدند به شهادت برسند ولی از دین خود دست نکشند. ذونواس دستور داد خندق و گودال عظیمی کندند و هیزم در آن ریخته و آتش زدند. گروهی از مردم نجران را زنده زنده در آتش سوزاندند و گروهی را با شمشیر مثله و قطعه قطعه کردند به طوری‌که عدد کشته‌شدگان به بیست هزار نفر رسید.2
2- اکنون فرزندان اصحاب اخدود بر سر کودکان، زنان و مردمان مظلوم غزه آتش سلاح‌های مدرن را می‌ریزند و همان می‌کنند که پدرانشان بر سر مردمان سرزمین نجران آوردند. غافل از آنکه خداوند سرنوشت آنان را در قرآن کریم چنین می‌فرماید:
" و هلاک شدند ستمگرانی که برای سوزاندن مؤمنین چاله‌هایی پر از آتش می‌ساختند. آتشی که پر از هیزم بود. در حالی‌که خودشان برای تماشای ناله و جان دادن و سوختن مؤمنین بر لبه آن آتش می‌نشستند و خود نظاره‌گر جنایتی بودند که بر مؤمنین روا می‌داشتند. در حالی‌که هیچ تقصیری از مؤمنین سراغ نداشتند به جز اینکه به خدا ایمان آورده بودند و خداوند عزیز و حمید که آسمان‌ها و زمین از آن اوست در کمین آن‌هاست و محققاً این ستمگران و همه ستمگران روزگار که مؤمنین و مؤمنات را گرفتار می‌کنند و از کرده خود پشیمان هم نمی‌شوند، عذاب جهنم در پیش دارند آن هم عذابی سوزاننده "3
3- اسرای کربلا را به قصر عبیدالله‌بن زیاد در کوفه آورده بودند. ابن زیاد برای تحقیر حضرت زینب (س) با طعنه گفت: کار خدا را با خاندانت چگونه دیدی؟
حضرت زینب (س) پاسخی داد که در حقیقت تیر خلاصی بود بر قلب پلید و پلشت عبیدالله‌بن زیاد.
فرمود: " چیزی جز زیبایی ندیده‌ام. شهادت برای آنان مقدر شده بود. به سوی کشتن‌گاه خویش رفتند. به زودی خداوند آنان و تو را فراهم می‌آورد تا در پیشگاه خداوند حجت گویید و داوری خواهید. نگاه کن در آن روز، پیروزی و رستگاری از آن کیست؟ ... "

به باور مردم مسلمان ایران و بسیاری دیگر از جمله نخست‌وزیز ترکیه- رجب طیب اردوغان- آن‌چه که اکنون در غزه اتفاق می‌افتد کربلای جدیدی است و در اینجا نیز صحنه‌های بدیع و زیبایی‌های فراوانی که حاکی از صبر و ایمان سرشار مردم است، فراوان دیده می‌شود.
خبرنگاری از خانم جوانی که کودکی در دست دارد می‌پرسد چه اتفاقی بر سر شما آمده؟ در پاسخ می‌گوید: " آنان بمب بر سر ما ریختند، خانه‌مان فرو ریخت و دو تا از بچه‌هایم کشته شدند. " بعد در ادامه فقط این کلمه را بارها و بارها تکرار می‌کند: " الحمدالله، الحمدالله، الحمدالله و ... "
مادر دیگری که سه پسرش شهید شده‌اند می‌گوید: " من شش پسر داشتم، نذر کرده‌ام 5 پسر را در راه اسلام و فلسطین شهید بدهم، هنوز دوتا از آن‌ها مانده‌اند.
4- اما آن‌چه در این میان مایه تأسف فراوان است، همان مطلبی است که مطبوعات خود کشورهای عربی نوشته‌اند: " گویی سران عرب صدها بار مرده‌اند! "

 

 

 

 

.................................................


1- اصحاب اخدود، به آنانکه گودال و خندق پر از آتشی برای سوزاندن مردم درست کردند، اطلاق می‌شود و قابل ذکر است  که اینان اولین کسانی بودند که کوره‌های آدم‌سوزی درست کردند!
2- پس از این واقعه هولناک، پادشاه حبشه به خونخواهی کشته‌شدگان مسیحی، لشکر بزرگی را به یمن فرستاد و انتقام سختی از آنان گرفت، به طوری‌که دودمان قبیله حمیر فرو پاشید و ذونواس نیز کشته شد.
3- آیات 4- 10 سوره بروج
- منابع: تفاسیر طبری، نمونه و المیزان
- ترجمه قرآن استاد بهاءالدین خرمشاهی
- مقتل‌الحسین خوارزمی

 

 


  ارسال نظر

ايميل :     
وب سايت :  
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 


 
نظرات ارسالی
اسرائیل غاصب است و هرچه زود‌تر باید فلسطین را ترک کند. و تنها راه حل این است که برادران فلسطینی هرچه زود‌تر این ماده فساد را نابود گردانند و ریشه استعمار را در منطقه قطع کنند، تا آرامش به منطقه بازگردد. (بخشی از فرمایشات امام در کتاب صحیفه امام ) مرگ بر اسرائیل وحامیان آن
عباس پورموسی     وب سایت:

زیبایی و برازندگی و گردن فرازی و برتربودن در ثروت،قدرت،استعمار،زورگویی،تکبر،از بالانگاه کردن نیست بلکه در مقاومت،برانداختن زر و زور و براندازی متکبرین و به خاک مالیدن پوزه قدرتمندان فاسد و فاسق است که علیرغم هزینه فراوان که شاید به قیمت جان باشد و شاید فقرو فلاکت بدنبال آن باشد و یا عقب ماندن از قافله توسعه جهانی باشد و هزاران هزینه دیگر لیکن عزت و افتخاری که دفاع از حق و حقیقت بدنبال دارد در هیچ شهد شیرینی نتوان آنرا یافت.و در نهایت همان ایستادگی در برابر ظالمان جبار و نثار عزیزترین عزیزان است که باعث میشود نامهایی برای قرنها جاویدان باشند و عملکردهایشان برای آیندگان الگو باشد.سرنوشت فلسطینیان هم بدینگونه بوده و خواهد بود.شاید اکنون زیر آتش ددمنشان و خودبرتر بینان اجسادشان تکه تکه میشود ولی قطعا برای آیندگان الگویی برای پایداری در برابر جباران خواهند بود.پس ای انسانهای آزاده مقاومت شما موجب خاری انسانهای ذلیل و تفکرات فاسد خواهدشد و شمائید که جاوید خواهید ماند نه نتانیاهوی خائن.
احمدآشنا     وب سایت:

مرگ بر اسرائيل مرگ بر جنايتكار
فيض اله علي. پور     وب سایت: bmikarmand.persianblig.ir

ایکاش امسال در کنار شعار مرگ بر اسراییل و مرگ بر آمریکا شعار ننگ بر بی غیرت و بی درد نیز اضافه شود واقعا اگر مسلمانان جهان اتحاد واقعی داشتند و اعراب پول پرست کمی غیرت کودکان بی گناه فلسطین اینچنین ناجوانمردانه قتل عام نمی شدند
حیدر علی ایزدی     وب سایت:

© Copyright 2011. All right reserved. تمامی حقوق متعلق به این سایت برای محمد رضا حسین زاده محفوظ می باشد.