Didgaheno.ir | Fa | En | Login        
درسي که مربی اسپانیایی داد


26 خرداد 1393


درسي که مربی اسپانیایی داد

شکست ها همیشه فرا می رسند. دیر یا زود. زندگی بدون شکست وجود ندارد. زندگی بدون رویارویی با امواج بلند وجود ندارد. همه آدم ها در هر جایگاه و منصبی جایی به بهانه ای با شکست روبرو می شوند. جایی که باید خودی نشان دهند. باید بلند شوند. باید چشم در چشم سقوط بدوزند. همین جا است که عيار آدم‌ها مشخص مي‌شود. همین جا است که آزمون بزرگ را برگزار می کنند.
به صفحه تلویزیون چشم دوخته ام. دیدار تیم های ملی فوتبال هلند و اسپانيا در جريان است. رویارویی دو فيناليست جام جهاني گذشته. به نتیجه گوشه تصویر خیره شده ام. به آن دو عدد نوشته شده برابر نام های دو کشور. نتيجه دور از انتظاري رقم خورده. همه شگفت زده اند. مات و مبهوت.
به تلويزيون خيره شده‌ام و در اين خیالم «دل‌‌بوسکه» مربي کار كشته و اخلاق گراى اسپانيا چه واکنش برابر اين شکست سنگين که منزلت اسپانیایی ها در میدان را لگد کوب کرده نشان خواهد داد. اسکور برد ورزشگاه، نتيجه را پنج يک به سود هلند نشان مي‌دهد. پنج. پنج. پنج. یک. یک. یک...
تماشاگران اسپانيايي با سکوت نظاره‌گر هستند. با چهره‌هاي مات و غمبار. بازيکنان ذخيره اسپانيا با بهت به زمين خيره مانده‌اند. عقربه پیش می رود و همه انتظار صدای سوت داور را می کشند. چند ثانیه ای به پايان بازي مانده. مانده و در اين هنگام دل بوسکه درس خودش را مي‌آموزاند. درسي حاکي از روحيه بالاي مردمان بزرگ. او از جاي خودش بلند مي‌شود. بلند مي‌شود و به طرف نيمکت ذخيره‌ها مي‌رود. به سوی بازيکنان جوان بهت‌زده اش. دل بوسکه پیر به مانند پدري دلسوز دستی به سر يک يک بازيکنانش مي‌کشد. دست مي‌کشد و آنان را نوازش مي‌دهد. دلداري‌شان مي‌دهد. سوت پايان به صدا در می آید. بازی تمام می شود. تمام. ولی او هنوز این جا است. همچنان ايستاده. ايستاده و راهی رختکن نشده. از برابر دوربین ها فرار نکرده. ایستاده تا با ونگال مربي هلندی دست بدهد. ایستاده تا به رقیبی که او را شكست داده  تبريک بگوید. او با ونگال دست داده و تبريک مي‌گويد ولی باز هم به رختکن نمي‌رود. منتظر می ماند تا بازيکنانش زمين را ترک کنند، تا آن‌ها را هم دلداري دهد، تا دستی به سر و گوشش شان بکشد. تا پسرهایش را آرام کند.
زندگي بالا دارد و پايين‌. فراز و نشيب. يک روي سکه، پيروزي  و شادي ‌است و روي ديگرش شکست‌ها و غم‌ها و تعداد شکست ها همیشه بسیار بیشتر از پیروزی ها هستند. مهم اين است چگونه با آن‌ها کنار می آییم. مهم این است چگونه با آن‌ها روبرو می شویم. مهم این است در شکست چیزهای بیشتری برای آموختن جاری است تا پیروزی.
چنین رفتار و پذيرفتن شکست و کنار آمدن با آن از مردان بزرگ برمي‌آيد. با ديدن آن چه دل‌بوسکه انجام داد پي بردم چرا و چگونه دوبار با رئال‌مادريد قهرمان اروپا شده. چرا و چگونه با اسپانيا قهرمان اروپا شده، چرا و چگونه با اسپانيا قهرمان جهان شده. کارهاي بزرگ از مردان بزرگ ساخته است.

 

 

 


  ارسال نظر

ايميل :     
وب سايت :  
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 


 
نظرات ارسالی
متشكرم از نظر لطف تان .
حسين زاده     وب سایت:

نکته سنجی و دقت نظرتان قابل تقدیر است. شما نمونه بارز یک مدیر آرمانگرا. هستید. واقعا چرا ما آن مدیری نباشیم که امید میدهد.که میبخشد. که راه درست را نشان میدهد. جام جهانی امسال جام شگفتی هاست. به امید این که ایران باز هم شگفتی بيافريند.
راحله رفاه کار     وب سایت: saghar78.blogfa.com

جناب صادق پور عزيز ، شما بزرگوار هستيد . ممنونم از حسن نظرتان .
حسين زاده     وب سایت:

خیلی خوب نوشته اید . من مطمئنم شما نیز از مردان بزرگ هستید و خواهید بود . یک جنتلمن واقعی با عزت نفس عالی . زیبائیهای یک انسان را هیچ کس نمیتواند ازش بگیرد . به این حرف ایمان دارم.
محمدباقرصادق پور     وب سایت:

خبر كوتاه و تلخ بود. شب گذشته دل بوسكه سكته قلبي كرد! صحبت هاي روز گذشته اش را خوب به ياد دارم... "بقيه خوب بوده اند و ما نتوانستيم خوب بازي كنيم. من اشتباه كردم. . ." دل بوسكه ديشب از فرط احساس مسئوليت سكته كرد. واقعا چند درصد از ما از اين جام جهاني درس گرفتيم؟ چند درصدمان به وجدان در كارمان به وجدانمان رجوع مي كنيم؟ هر چند اين مراجعت ممكن است به سكته هاي چندريشتري بينجامد!!!! سپاس از ارتباط خوبي كه بين جام جهاني و مديريت برقرار نموديد. مانا باشيد.
همكار     وب سایت:

با سلام و احترام به جناب حسين زاده و دنبال كنندگان مطالب وبسايت ايشان به طور قطع مهمتر از ظاهر امور، مفاهيمي است كه در باطن آن ها نهفته است و اين مفاهيم نكات حائز اهميتي براي الگو برداري در زندگي را دارا مي باشند. ممنون از جناب حسين زاده براي يادآوري اين نكات.
امين     وب سایت:

هنوز هم باورم نمیشه اسپانیا 5 تا گل خورد، انگار داشتم خواب میدیدم. اما باید باور میکردم، توپ گرد هست و هر جا که بخواهد میرود. این ما هستیم که باید بخواهیم، زندگی مانند همین توپ هست. و بازکنانش ما هستیم. یه روز شکست میخوریم، روز بعد با تجربه ی شکست قبل بلند میشویم. فوتبال همان زندگی هست. باید خوب ارنج کنی، خوب مهرهاتو بچینی. به امید پیروزی اسپانیا :)
میثم     وب سایت: maisam.ir

اسپانیا با همین دل بوسکه جام قبلی را نیز در اولین بازی بسیار ضعیف شروع کرد شاید آن انگیزه دیگر در میان بازیکنان نباشد ولی امیدواری هنوز وجود دارد که تیکی تاکا بتواند جذابیتهای فوتبال را به رخ بکشد.
احمدآشنا     وب سایت:

© Copyright 2011. All right reserved. تمامی حقوق متعلق به این سایت برای محمد رضا حسین زاده محفوظ می باشد.